Snowboard

Snowboardová skluznice

Existují dva základní typy skluznice snowboardu. Extrudovaná skluznice a sintrovaná skluznice. Extrudovaná skluznice snowboardu je obvykle jednolitá plocha jedné barvy bez jakéhokoli designu. Výhoda této skluznice je, že je tvrdá a méně náchylná na zničení, navíc lze jednoduše opravit pouhým zalitím roztaveného materiálu z kofixové tyčinky. Sintrovaná skluznice je sice měkčí, ale zase více porézní a lépe saje vosk.Skluznice vydrží déle namazaná a snowboard lépe jede. Snowboard se sintrovanou skluznicí je mnohem rychlejší, ale vyžaduje více pozornosti k údržbě skluznice, která je náchylnější na poškození.

Délka snowboardu

Délka snowboardu se může velice lišit. Nejkratší snowboardy jsou dětské např. 100cm. Nejdelší snowboard je pak závodní alpine snowboard, který může mít délku až 220cm. Většina lidí však jezdí snowboard v rozmezí od 140cm do 165cm. Jakou délku snowboardu by jste měli zvolit? Optimální délka snowboardu není dána jen výškou vaší postavy. Optimální délka snowboardu je dána především stylem, hmotností jezdce a jeho preferencemi. Čím delší snowboard, tím je stabilnější při vysoké rychlosti, ale je trochu horší pro manevrování. Délka snowboardu je také dána jeho stylem. Např. freestyle snowboard je kratší než freeride snowboard.

Šířka snowboardu

Šířka snowboardu je měřena v několika místech. V nejužším místě snowboardu a pod vázáním snowboardu. Pokud je udána pouze jeden rozměr šířky snowboardu, pak se jedná o rozměr v nejužším místě, tedy uprostřed snowboardu. Šířka snowboardu závisí nejen na jeho délce, ale především na stylu snowboardu. Freestyle snowboard je až 29cm široký, kdežto šířka alpine snowboardu se pohybuje kolem 20cm. Nejvíce používaná šířka snowboardu je kolem 25cm. Jezdci s větší nohou (nad EU 46) mohou mít problém s velkým přesahem prstů nebo paty nohy přes okraj snowboardu, což může způsobovat problémy při vykrajování oblouku. Pro tyto lidi je doporučeno zvolit širší, neboli wide snowboard, který má šířku obvykle větší než 26cm.

Vykrojení snowboardu

Hrany snowboardu jsou zakřivené tak, že vytváří konkávu, která zajišťuje zatáčení snowboardu. Velikost vykrojení snowboardu ovlivňuje poloměr otáčení. Poloměr vykrojení snowboardu se pohybuje od 5m do 16m. Většina snowboardů má rádius mezi osmi až devíti metry. Menší poloměry vykrojení snowboardu, které zajišťují ostřejší zatáčení, jsou používány především u freestyle snowboardů, což je dobré ve snowparku nebo na rampě. Větší poloměry najdete např. na freeride nebo alpine snowboardu. Relativní novinkou je zvlněná hrana, kterou používá několik málo snowboardových značek. Zvlněná hrana lépe řeže led a přemrzlý sníh a snowboard tak lépe sedí na zledovatělých sjezdovkách.

Pružnost snowboardu

Snowboard může mít různou pružnost neboli tvrdost, která citelně ovlivňuje jeho vlastnosti při jízdě. Tvrdší snowboard jde hůře ovládat, resp. pro zatočení jezdec potřebuje vynaložit více síly. Na druhou stranu měkčí snowboard je méně stabilní při vyšších rychlostech. Jezdec by měl volit tvrdost prkna v závislosti na jeho hmotnosti a na jeho zkušenostech a preferencích. Nováčci obvykle volí měkčí snowboardy pro snadnou ovladatelnost. Závodníci pak volí tvrdý snowboard. Všichni ostatní pak volí středně tvrdý snowboard. Freestyle snowboard určený pro skoky je obvykle středně tvrdý nebo tvrdý.

Zakřivení základny snowboardu

Co se týče zakřivení snowboardu do vertikální osy, existují různé varianty. Konkávní zakřivení je standardem a má ho téměř každý snowboard. Experimenty posledních let přinesly snowboardy s opačným konvexním prohnutím. Toto prohnutí snowboardu má označení rocker. Rocker přispívá k jemnějšímu zatáčení především v prašanu.



Snowboard komplety | Snowboard komplet |