Snowboard poradce

Nastavení vázání na snowboard - kterou nohu dopředu

Vázání na snowboard můžete nastavit dvěma směry. Záleží na tom, kterou nohou budete na snowboardu jezdit dopředu. Pokud se na snowboard budete stavit levou nohou dopředu, pak máte tzv. postoj "regular". V opačném případě, pokud se budete na snowboard stavit pravou nohou dopředu, pak máte tzv. postoj "Goofy". Pokud nemáte jasno v tom, kterou nohou dopředu se vám na snowboardu jezdí lépe, pak existuje několik metod, jak to zjistit. Rozhodně to, kterou nohou se budete stavit na snowboard přirozeněji, nesouvisí s tím, jestli jste levák nebo pravák. Pokud se budete na snowboard stavit opačnou nohou, budete se učit velice těžko, proto je nutné volbu nohy nebrat na lehkou váhu.

Metody zjišťování správné přední nohy na snowboard:

Triviální metody

Pokud jezdíte na skateboardu nebo koloběžce, tak není co řešit. Přední noha bude stejná, i pokud budete řídit snowboard.

Sklouzněte se po ledu

Nejúčinnější metodou je sklouznutí se po něčem kluzkém. Rozeběhněte se a sklouzněte se po podlaze nebo ledu a sledujte, která noha je vepředu. Stejná noha bude vepředu i v případě, že řídíte snowboard.

Nechte se nečekaně strčit zezadu

Další metodou je nečekaný krok v případě ztráty rovnováhy směrem dopředu. V případě, že vás někdo nečekaně strčí zezadu tak, abyste museli udělat krok dopředu, noha, která jde dopředu jako první, je přední nohou, pokud řídíte snowboard.

Montáž vázání na snowboard

Nejjednodušší variantou, jak namontovat vázání na snowboard je nalézt nejbližší snowboard shop a nechat si vázání namontovat. Jelikož ale není u vázání na snowboard potřeba nastavovat žádné bezpečnostní vypínací prvky a defakto není možnost vázání na snowboard namontovat tak, aby důsledkem špatné montáže došlo k nějakému zranění, není problém vázání namontovat i v případě, že jste to nikdy nedělali. Montáž vázání na snowboard zvládne každý průměrně zručný člověk. V principu jde jen o zašroubování 8 šroubů na snowboard.

Jelikož 95% lidí jezdí měkké vázání na snowboard, budeme se věnovat montáži pouze tohoto typu. Každé freestyle měkké vázání se montuje pomocí 4 šroubů. Každý snowboard má pro tyto šrouby připravené závity. Závity a šrouby jsou u všech běžně používaných vázání a snowboardů kompatibilní. Výjimkou je snowboard Burton, který je stavěn na 3 šrouby na každém vázání na snowboard.

Měkké vázání na snowboard

Každý snowboard má více těchto závitů neboli insertů, než je třeba. To je z toho důvodu, aby snowboard poskytoval variabilitu umístění vázání. U freestyle a all-mountain snowboardu lze vázání obvykle nastavit jak zcela doprostřed snowboardu tak, aby byl snowboard s vázáním do obou stran souměrný, tak s těžištěm více vzadu, což je lepší pro jízdu na snowboardu v měkkém sněhu. Dále tím snowboard poskytuje variabilitu v rozteči vázání. Při montáži vázání na snowboard je tedy nejprve nutné zvolit rozteč vázání a jeho polohu.

Rozteč vázání na snowboard

Roztečí vázání na snowboard je myšlena vzdálenost středů upevňovacích disků levého a pravého vázání. Vzdálenost vázání na snowboard by měla být zhruba 30% výšky vaší postavy. Pro freestyle snowboard je lepší větší rozteč (cca o 3cm) než je tato hodnota. Pro freeride snowboard je tato hodnota optimální.

Pozice vázání na snowboard

Po stanovení rozteče vázání na snowboard je potřeba stanovit jeho pozici. Obvyklá pozice středu spojnice obou vázání je uprostřed délky prkna pro freestyle snowboard. Pro freeride snowboard jsou vázání posunuta směrem k patce prkna o několik cm (např. 5).

Úhel vázání vůdči snowboardu

Nyní už zbývá jen nastavit úhel vázání a přišroubovat vázání na snowboard. Univerzální nastavení úhlu zadního vázání na snowboard je cca 0 stupňů, tedy kolmo na spojnici špičky a paty snowboardu pro freestyle snowboard. V případě freeride snowboardu můžete vytočit vázání o několik stupňů do směru jízdy (max o cca 10 stupňů). Univerzální nastavení úhlu předního vázání na snowboard je cca 15 stupňů ve směru jízdy. Pro freestyle snowboard je lepší mít úhel menší. Pro freeride snowboard naopak větší.

Šrouby

Nyní jste postavili vázání na snowboard tak, jak má být a zbývá ho jen přišroubovat. Do vázání vložte disk tak, aby se otvory na šrouby kryly s inserty snowboardu. Do děr vložte šrouby spolu s podložkami a šrouby přiměřeně dotáhněte. Na správném šroubu by mělo být trocha barvy, aby se neměl tendenci ze snowboardu vyšroubovávat. V případě, že se šrouby začnou sami vyšroubovávat, je dobré na šroub kápnout trochu gumového lepidla nebo barvy.Snowboard komplety | Snowboard komplet |